Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Szczyty ciąg dalszy

Blog:  iwciapiotrek
Data dodania: 2020-11-29
wyślij wiadomość

Witamy. Jak to bywa budowa bez poślizgu to nie budowa. Mieliśmy na koniec Listopada mieć więźbę, niestety nasz budowlaniec, który pomagał nam przy fundamentach będzie dopiero 12 grudnia. Ze względu na wagę materiału oraz uniknięcie błędów (co by dach był prosto) poprosiliśmy o pomoc. Niestety nie wszystko zawsze można wykonać samemu :(. W ten weekend udało nam się skończyć ostatni wieniec, za dwa tygodnie będzie można spokojnie kłaść na niego płatwie. Oczywiście przy murowaniu szczytów nie obeszło się bez błędów, ale Pan inwestor sam zawinił więc wziął to na klate (mea culpa). Błąd polegał na złym schodkowaniu cegieł przy szczytach, no i nadproża nad oknami za długie  wylał. Więc teraz piła, kątówka, młot i do boju.  Jak to mówią ten się nie myli co nic nie robi, a my budowlańcami nie jesteśmy. Teraz porównując trudności jakie na budowie napotkaliśmy to zrobienie schodów i ścian szczytowych było najtrudniejsze,  



2Komentarze
Data dodania: 2020-11-29 19:51:56
jeśli robicie sami pamiętajcie żeby ocieplić ściany szczytowe styropianem, u nas wykonawca tego nie zrobił, a robienie tego po położeniu membrany czy deskowania jest mega upierdliwe, mąż na strychu leżąc na podłodze musiał robić taką izolację, lepiej sobie tego rodzaju prac oszczędzić! powodzenia w dalszej budowie :)
odpowiedz
Data dodania: 2020-11-30 15:05:43
Dziękujemy za podpowiedź, z fachowcem od dachu mamy to ustalone, on szykuje krokwie a Pan inwestor przycina szczyty pod ustawioną krokwią (a dokładniej pod przymiarem do krokwi). My planujemy wełnę tam dać, chyba, że ktoś z blogowiczów miał z nią doczynienia i stwierdził, że lipa.
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek

Czas na szczyty

Blog:  iwciapiotrek
Data dodania: 2020-11-10
wyślij wiadomość

Pan inwestor wyznaczył sobie challenge, zrobić szczyty i więźbę dachową do końca Listopada.

Ale od początku, w ten weekend wymurowaliśmy ściany szczytowe na około 2,30  do soboty planujemy zalać nadproża nad oknami i drzwiami. Nadproża będą na całej długości ściany, gdyż nie wiemy do końca czy nie będziemy zmieniać  umiejscowienia okien i drzwi tarasowych, po drugie to zawsze nacisk ścian i dachu będzie się rozkładał bardziej równomiernie. Potem kolejne warstwy cegieł i kolejne nadproże ( w projekcie nazwane wieńcem) pod płatwie. Tutaj musimy pochwalić  projektanta za ten pomysł.

Kolejna sprawa to dach, pan inwestor ustalał dzisiaj z kierownikiem budowy więźbę co jak ma być i czym poskręcane. W naszym projekcie zastosowano łączniki na krokwiach przybijane gwoździami do murłaty, lecz zastosujemy wkręty ciesielskie, gdyż są lepszym rozwiązaniem (opinia kierownika i znajomych budowlańców), dojdzie też do parocentymetrowego przesunięcia  płatwi i słupów. Skręcanie jętek i krokwi musimy wykonać z typowych śrub, kierownik budowy zakazał kupowanie pręta gwintowanego i robienie z tego łączeń, co jest podobno bardzo częste, a powód jest prosty - jest o wiele tańsze, lecz może nie gwarantować odpowiedniej wytrzymałości.

Poniżej zdjęcia z akcji weekend 7-8 listopad. Ten pionowy maszt posłużył za wyznacznik nachylenia połaci, deska została zamocowana do bocznych ścian i  wypoziomowana. Na górze zostały przykręcone na wkręt sznurki i pociągnięte do dołu prętów mocujących murłatę, dzięki czemu mamy wyznaczony spadek dachu.  Pozostawiliśmy  część stempli pod balkonem do póki nie powstanie dach i nie dociąży wieńca, ale przed zimą musimy je usunąć, aby zamarznięta ziemia nie podniosła   stempli i nie uszkodziła balkonu.  


Szczyt, albo inaczej jego kawałek od strony głównego wejścia. Zdjęcie zrobione wieczorem, więc nie widać górnej deski spinającej boki ścian oraz słupek środkowy. Tutaj się zastanawiamy czy zrobić okna przy drzwiach balkonowych, czy zamontować veluxy. To będą pokoje dzieci.



Tutaj widok od strony tarasu, w planach jest taras dostawiony do budynku o dosyć sporych rozmiarach, mający zadaszyć część parterową, te wąskie wycięcie ma być drzwiami tarasowym (Pan inwestor się pospieszył i musi teraz wyciąć cegły na dole.

Pani inwestorce zawsze marzyła się   leżanka przy oknie (tak po amerykańsku :)) więc planujemy wstawić okno o szerokości około 2 m (jest to jeszcze wstępny wymiar) nie otwieralne.

Jak by kogoś ciekawiło czemu raz cegły są łączone na szaro lub biało odpowiadamy, od wieńca cegła jest na zaprawie, natomiast kolejne warstwy są na klej biały i siwy (tak się jakoś kupiło :)) Oczywiście trochę brak estetyki, gdyż staramy się od razu wypełniać fugi między bloczkami oraz wszystkie odłupienia.

 


a na koniec jesienny sobotni zachód słońca.



2Komentarze
Data dodania: 2020-11-11 15:51:58
Może to troszeczkę nie wygląda, ale i tak wszystko zostanie zakryte styropianem ;) Swoją drogą jakiej grubości będziecie kłaść ? U nas w projekcie jest 10, ale będziemy chyba kłaść 15.Fajnie, że sami robicie - też bym tak chciał jednak czas na to nie pozwala. Będziemy sporo prac wykonywać samemu, ale raczej wykończeniowych. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy w budowaniu :)
odpowiedz
Data dodania: 2020-11-11 18:30:16
W projekcie jest 15 cm, ale myślimy o bardzo dobrej 15 lub 20, chyba że wełna. Ocieplenie planujemy za rok jak wstawimy okna.
odpowiedz
Odpowiedź do pawelliewaa

Po małej przerwie.

Blog:  iwciapiotrek
Data dodania: 2020-11-03
wyślij wiadomość

Witamy Wszystkich ponownie, po małej przerwie. Jak wiecie budujemy sami, więc ciężko pogodzić pracę, życie rodzinne i budowę, ale dajemy radę :). Udało nam się zalać wieniec, schody, balkon, zrobiliśmy ściankę kolankową.  Teraz czas na szczyty i dach, plan jest aby do końca listopada zrobić dach i szczyty.  Poniżej trochę fotek z tego co zrobiliśmy.

Jak ktoś planuje samemu zrobić  schody zabiegowe to powiemy, że dla kogoś kto robi to pierwszy raz jest to wyczyn.

Wstępny szalunek schodów (został rozebrany potem i włożono pręty zbrojeniowe) wysokość stopni 17,5 cm,  długość 26 cm,  było sporo zabawy i kombinowania, ale się udało.


  

Po zalaniu.

  

Efekt końcowy

 

 Wieńce i balkon zalany :)

Ściana kolankowa, trzpienie i wieniec pod murłatę

 

A tutaj więźba dachowa, trochę jest tych belek- samych krokwi 30 szt,

 

I na koniec 3/4 panoramy (bo cała nie wyszła).


 

iwciapiotrek
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 13387
Komentarzy: 50
Obserwują: 8
On-line: 9
Wpisów: 18 Galeria zdjęć: 93
Projekt TAMARILLO 2
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Dobre Miasto
ETAP BUDOWY - II - Parter
ARCHIWUM WPISÓW
2021 luty
2021 styczeń
2020 grudzień
2020 listopad
2019 wrzesień
2019 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2017 grudzień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik